“ÜÇ KİŞİLİK MEDENİYET” ADLI OYUNUMUZUN ALTINCI BÖLÜMÜ.”

Nisan 28, 2020 0 Yazar: admin
“ÜÇ KİŞİLİK MEDENİYET” ADLI OYUNUMUZUN ALTINCI BÖLÜMÜ.”

(Kapı çalar. Adam ve Kadın dona kalırlar. Korkuları yüzlerinden okunmaktadır. İkisi de bir yerlere saklanırlar. Adam ısrarla çalan zilden dolayı açmak için kapıya yönelir. Elinde masadan aldığı bıçak vardır. Bakar ve bir nebze rahatlamış döner.)

ADAM: (Kısık sesle.) Veysel Efendi’ymiş. Ne oldu Veysel Efendi?

VEYSEL EFENDİ: (Evin içine adeta dalarak). Hatun börek yapmış. Size de getirmemi söyledi. Suratınızın hali ne? Katil görmüş gibisiniz.

KADIN: Evet katil gördük. Hiç haber dinlemez misiniz siz? Mahallemizde bir katil dolaşıyor ve senin haberin yok. Bu nasıl vurdumduymazlık ya. Size evimizi, canımızı emanet ediyoruz bir de.

VEYSEL EFENDİ: Ya Hu ne dedim ki ben şimdi? Ayrıca böyle nezih bir semtte katilin ne işi varmış? Üstte emniyet müdürü, onun üstünde özel harekatçı oturuyor ne yapsın hırsız ne yapsın katil (Güler)? Gerçi şu an hepsi tatilde. Ama olsun korkarlar ya.

ADAM: Ne güzel yani binada kimse yok. Geldiğinde doğrudan bizim evi basacak demektir bu.

KADIN: Var canım. Hani onlar gibi pimpirikli olduğumu düşündüğünüz komşuların var. İnanamıyorum ya. Ne yapacağız biz şimdi? Neyse ben gidiyorum.

VEYSEL EFENDİ: Sizi terk mi ediyor. Daha ortada katil yokken bırakıp gidiyor mu sizi?

ADAM: Ne diyorsun sen ya? Ne Terk etmesi? Bir arkadaşının yanına gidiyor. Nermin’in yanına. (Kendi kendine.) Nermin’in tatilde olduğunu unutması mümkün değil.

VEYSEL EFENDİ: Bizim hatun serttir, kızar bağırır ama böyle bir durumda siper eder kendini bana da çocuklara da. Gerçi ben de aynı şeyi yaparım. İki kat siper olur. (Yaptığı espriye bir kendi güler.)

KADIN: Hazırım. Gidiyorum.

VEYSEL EFENDİ: Aman hanımefendi nereye. Mücevherlerinizi aldınız mı? Hırsız adam kaçsa da hırsızdır. Buraya geldiğinde onları da almak ister.

ADAM: Su be adam kesin gelecekmiş gibi konuşma. Mücevherler mi?

KADIN: Çok haklısın Veysel Efendi. Hemen alayım onları da.

VEYSEL EFENDİ: Gerçi kocanızı bırakıp mücevherleri almanız biraz düşündürücü ama neyse siz yine de bırakmayın onları. Koca bulunur da mücevherler zor tabii.

ADAM: Bir dakika ne demek oluyor bütün bunlar? İkiniz bir olup beni mi kandırıyorsunuz? Biraz daha ileri gitsem radyo yayınını da sizin yaptığınızı düşüneceğim.

KADIN: Sen ne demek istiyorsun? Bana karşı bu kadar şüpheci olduğunu da öğrenmiş oldum bu gece. Gerçek bir felaketin ilk dakikalarında ben de senin gerçek yüzünü görmüş oldum.

VEYSEL EFENDİ: Kimin gerçek yüzünü gördüğümüzü tarih gösterecek tabii.

KADIN: Sen sus pis kapıcı. Sana da teşekkür ederim.