“ÜÇ KİŞİLİK MEDENİYET” ADLI OYUNUMUZUN İKİNCİ BÖLÜMÜ.

Nisan 23, 2020 0 Yazar: admin
“ÜÇ KİŞİLİK MEDENİYET” ADLI OYUNUMUZUN İKİNCİ BÖLÜMÜ.

KADIN: Ne kadar güzel söyledin hayatım. Bu cümleyi mutlaka kullanmalısın konuşmanda. Hadi hayatım konuşmanın devamını duymak istiyorum.

ADAM: “Liberalizm ileri gitmenin anahtarıdır. Güçlü, kendine güvenen, daha fazla üreten insanların düzenidir. Saygı göstermek ve adil bir rekabet içinde kazanmak demektir Liberalizm. Devletin ticari ilişkilerde olmasının gerekliliği bu sistemle birlikte ortadan kalkmıştır. Çünkü devlet tüccar değildir.”

KADIN: Muhteşem bir cümle daha: “Devlet tüccar değildir”. Bütün bir sistemi tek kelimeyle anlatmışsın sevgilim. Özür dilerim böldüm. Devam et lütfen.

(Adam ve Kadın sözsüz bir oyun içinde okumaya ve dinlemeye devam ederken radyoyu duyarız.)

RADYO: Soygun sonrası olduğu belirtilen silahlı çatışmada bir polisi yaralayan hırsız kayıplara karışmıştır. Polis çok geniş çaplı bir arama başlatmıştır. Silahlı ve tehlikeli olduğu belirtilen hırsızı görenlerin polis acil telefonuna haber vermeleri gerekmektedir. Haberle ilgili sıcak gelişmeleri yayınımızı keserek sizlere ileteceğiz. Şimdi müzik yayınımıza devam ediyoruz.

ADAM: Bunu da eklemeliyim yazıma. Adam yıllarca üretmiş, didinmiş, çalışmış sen gel onun emeğini çal ve kolayca hayatına devam et. Yok öyle yağma. Basit bir soygun meselesi değil, resmen medeniyet hırsızlığı bu.

KADIN: Zekân nasıl çalışıyor senin. Kurduğun her cümlenin içinde bir derya saklı.

ADAM: Sevgilim hep benim yaptıklarımı konuştuk. Sen neler yaptın bugün. Beniz özledin mi mesela?

KADIN: Biran aklımdan çıkmıyorsun ki. Yaptığım her şeyi sana layık yapmaya çalışıyorum. Okuldaki çalışmam da oldukça ilerledim.

ADAM: O senden sonra gelen yardımcı doçentten çok şikayetçiydin. Nasıl düzeldi mi herif?

KADIN: (Oldukça tedirgin olur. Tedirginliğini belli etmemeye çalışarak). Yok aslında iyi biriymiş. Ben başta biraz önyargılı davrandım sanırım.

ADAM: Asla inanmam. Benim sevgilim empati konusunda benden bile iyidir. Hislerin doğrudur eminim. Adam yanlışını anlamıştır. En doğrusu sana hayran olmuştur. (Gülerek.) Dur bakayım sana âşık olmuş olmasın sakın. Bak bu olabilir.

KADIN: O nasıl söz öyle. Biz sadece iş arkadaşıyız. Lütfen böyle söyleme. Benim aşık ve hayran olduğum bir tek sen varsın.

ADAM: Senden değil sevgilim adamdan bahsediyorum. Sen gerçekten herkes için hayran olunacak, âşık olunacak kadınsın. Bu olabilir.

(Kadın sözsüz anlatırken radyo yayını kesip habere devam eder.)

RADYO: Hırsızlıkla ilgili aldığımız sıcak bilgileri sunmaya devam ediyoruz. Polis ablukası içinde olan hırsız birkaç kez polisle karşı karşıya gelmiş ve kaçmayı başarmıştır. Yetkililerin verdiği bilgiye göre daraltılmış bir çembere girmiş olan zanlı çok yakın bir zamanda ölü ya da diri yakalanacaktır. Yetkililer, haklımızın korkmaması ama temkinli olması ve herhangi bir durumu bildirmesi gerektiğini belirtti. Müzik yayınımız devam ediyor.

KADIN: İşte böyle aşkım. Yalnız merak ettim bu hırsızlık olayı nerede olmuş.

ADAM: Korktun mu yoksa hayatım? Hiç merak etme sevgilim. Gençliğimde uzun süre uzak doğu sporları öğrendiğimi söylememiş miydim? Kocan o hırsızı kısa sürede alaşağı eder.

KADIN: Süpermen’im benim.

DENİZ SALMAN