YAPRAK DERGİSİ DİJİTAL DÜNYADA

Mayıs 29, 2020 0 Yazar: admin
YAPRAK DERGİSİ DİJİTAL DÜNYADA

Dijital dünyanın hayatımıza bunca girmesi ulaşılabilirliğin kolaylaşması anlamında araştırmacı ruhumuzu törpülüyor gibi düşünsek de erişilebilirlik anlamında ciddi faydalar sağladığı bir gerçek. Bir dönemin edebi ruhunu yansıtması anlamında önemli bir kaynak olabilecek olan Orhan Veli Kanık’ın öncülüğünü yaptığı Yaprak Dergisi çevrimiçi ulaşabileceğiniz bir yayın haline geldi.

1 Ocak 1949- 1950 yıllarında yayımlanmış olan Yaprak Edebiyat Dergisi döneminin entelektüel hayatının bugünlere aktarılması konusunda değerli bir kaynak oluşturuyor.

Derginin yayımlanmasında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Necati Cumalı, Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Oktay Rifat, Abidin Dino Orhan Veli’ye yoldaşlık ediyor.

Dergi, büyük zorluklarla 15 günde bir yayımlanıyor. Orhan veli dönemin Ankara’sında dergiyi çıkarabilmek için ceketini, dostu Abidin Dino’nun hediyesi resimleri bile satmak zorunda kalıyor.

orhan Veli ve dostlarının kendi sanat alanları dışında felsefi olarak nasıl bir enginliğie sahip olduklarını da gösteren dergi, dönemin sorunlarını kalıcı bir aktarım aracı olarak da çok özel bir yayın olma özelliğini taşıyor.

Ölümünün ardından dostları tarafından çıkarılan son sayı da şairin yayımlanmamış olan “Aşk Resmi Geçidi” şiiri gün yüzüne çıkarıldı.

Derginin bütün sayıları bu adreste okuyucularını bekliyor:  https://www.tustav.org/sureli-yayinlar-arsivi/yaprak/